Chleb pszenny 50% mąki razowej

Chleb pszenny 50% mąki razowej

Chleby z większą ilością mąki pełnoziarnistej często dostają złą opinię bycia ciężkostrawnymi i bez smaku. Takie określenia najczęściej opisują nieudane chleby lub te z masowych piekarni. Ten prosty przepis na chleb z 50% mąki razowej jest przykładem bardzo smacznego codziennego pieczywa, który dodatkowo ma większą ilość mąki pełnoziarnistej.

Tip: Kliknij na dowolną godzinę, by ją zmienić.

Zaczyn

Mieszamy wszystkie składniki do uzyskania jednolitej masy. Do tego chleba użyjemy zakwasu żytniego.

Jeśli chcesz przeczytać więcej o zakwasie, kliknij tutaj. Jeśli chcesz dowiedzieć się jak zrobić swój pierwszy zakwas, kliknij tutaj.

Odstawiam zaczyn w ciepłe miejsce na 10 godzin.

Fermentoliza

21/03/2025
Odkąd pisałem ten przepis zrobiłem naprawdę bardzo dużo chleba, poznałem lepiej proces (robię to cały czas) i też znacznie rozwinąłem moją wiedzę piekarniczą. Proces autolizy lub ferementolizy nie jest tu konieczny. Rok 2024 poświęciłem na zgłębianie zagadnienia autolizy i przestałem ją całkowicie stosować (wyjątkiem są ciasta, które formuje zimne z lodówki). Wybór należy do Ciebie - czy chcesz robić ten dodatkowy proces. Jeśli nie chcesz, nic nie stanie się i chleb wyjdzie równie pyszny.

Mieszamy mąki, wodę oraz zaczyn do połączenia (czyli do momentu, w którym nie widzimy już suchej mąki) i zostawiamy na 30 minut przykryte w misce.

Mieszamy tylko do połączenia składników!

Mieszanie ciasta

Dodajemy sól do ciasta i mieszamy do momentu wtłoczenia jej w strukturę. Gdy jest już wtłoczona, wyrabiamy ciasto. Możemy robić to w misce metodą Rubaud'a lub na blacie metodą "slap and fold". Przy tak wysokiej hydracji (ilości wody w cieście) mieszanie w misce może okazać się łatwiejszą i czysztszą formą.

Chcemy, aby gluten w cieście był średnio wyrobiony, po naciągnięciu ciasto powinno być nadal rozciągliwe, ale mieć również w sobie już siłę.

Odkładamy ciasto na 30 minut pod przykryciem.

Fermentacja wstępna

Składamy ciasto – naciągamy dłonią jedną końcówkę ciasta w misce i naciągamy do środka. Powtarzamy, aż dojdziemy do punkty, w którym zaczeliśmy. Następnie obracamy ciasto i delikatnie wtłaczamy pod spód. Zobaczcie poniżej pierwsze złożenie na filmiku:

Dzięki złożeniom wyrównujemy temperaturę ciasta i naciągamy gluten.

składanie ciasta

Odstawiamy ciasto na 45 minut i znów powtarzamy złożenie. Ciasto z uwagi na większą ilość wody, może być też bardziej obciążone, dlatego jeśli po drugim złożeniu czujesz, że ciasto nadal jest słabe, rozlewa się i nie utrzymuje swojej struktury, zrób jeszcze jedno złożenie po 30 minutach.

Po drugim złożeniu zostawiamy ciasto do fermeentacji jeszcze na ok. 2-2.5 godziny. Po tym czasie ciasto będzie delikatniejsze w dotyku, a kiedy dotkniemy struktury ciasta, poczujemy, że jest też napowietrzone. Dodatkowo boki ciasta będą zaokrąglone – musimy uważać z fermentacją z uwagi na duża ilośc mąki razowej - będzie zachodziła ona szybciej, niż przy np. 20%.

Formowanie

Wyciągamy ciasto na blat i delikatnym ruchem zaokrąglamy chcąc uzsykać z niego kulkę. Nadajemy tutaj napięcie powierzchniowe i wyrównujemy strukturę chleba. Zostawiamy chleb na blacie na 10 minut.

Formowanie wstępne

Po tym czasie obracamy go do góry nogami, naciągamy z dwóch stron i zwijamy do siebie (lub od siebie, jeśli tak wam wygodniej). Wkładamy do foremki (ja używam formy pokrytej silikonem. Jeśli używacie zwykłej foremki posmarujcie ją masłem lub innym tłuszczem i obsypcie mąką).

Formowanie

Jeśli chcemy piec chleb tego samego dnia, dajemy mu wyrosnąć w temperaturze pokojowej, a najlepiej w ciepłym miejscu przez 2 godziny.

Jeśli chcemy piec chleb następnego dnia, zostawiamy go na 15-45 minut w foremce, a następnie przekładamy do lodówki na całą noc.

Pamiętaj!
Chleby pieczone w foremce, lepiej gdy są delikatnie przerośniętę, niż nie wyrośnięte prawidłowo – to może skutkować pękaniem, nie równym środkiem chleba i gumiastą strukturą. Jeśli chcesz się upewnić czy chleb jest prawidłowo wyrośnięty, delikatnie dotknij struktury chleba, powinna być wyczuwalnie napowietrzona, dodatkowo dotknięcie powinno zostawić delikatny ślad na cieście, a sam chleb być zaokrąglony przy bokach foremki.

Pieczenie

Nagrzewamy piekarnik do 230°C. Obsypujemy chleb mąką, nacinamy i pieczemy przez 35–40 minut. Nacięcię może być pojedyncze, podwójne lub możemy zrobić bardziej artystyczny wzór jak kłos zboża.

Nacinanie kłosa na obsypanym chlebie

Wyciągamy i studzimy na kratce. Jemy najlepiej po conajmniej 2-3 godzinach upieczenia. Chociaż wiem jak ciężko oprzeć się zapachowi świeżego chleba.

Chleb 50/50 jest fantastycznym urozmaiceniem codziennej diety. Dzięki pieczeniu w foremce, sprawdzi się idealnie pod kanapki.

owodzenia w pieczeniu, wrzucajcie zdjęcia i oznaczajcie #upieczsobiechleb!
Maks

Komentarze